Hunarmand uyushmasi > Yangiliklar > Yangiliklar > Asadov Mirumar O‘zbekiston Qahramoni Oltin yulduzi bilan mukofotlangan usta hunarmand
Asadov Mirumar O‘zbekiston Qahramoni Oltin yulduzi bilan mukofotlangan usta hunarmand
Samarqand ta’mirshunoslik maktabining eng yorqin vakillaridan biri Mirumar Asadov birinchi usta bo‘lgan, O‘zbekiston Qahramoni Oltin yulduzi bilan mukofotlangan. O‘zining iqtidori ila bugungi kunda sayyohlarni hayratga soluvchi sharq Uyg‘onish davrining eng mashhur me’moriy yodgorliklariga aylangan obidalarni yaratib, yangi hayotni jonlantirgan. Bu insonning xizmatlari Vatanimizning eng yuksak mukofoti ila e’tirof qilindi.             Mirumar Asadov 1927 yil…
Samarqand ta’mirshunoslik maktabining eng yorqin vakillaridan biri Mirumar Asadov birinchi usta bo‘lgan, O‘zbekiston Qahramoni Oltin yulduzi bilan mukofotlangan. O‘zining iqtidori ila bugungi kunda sayyohlarni hayratga soluvchi sharq Uyg‘onish davrining eng mashhur me’moriy yodgorliklariga aylangan obidalarni yaratib, yangi hayotni jonlantirgan. Bu insonning xizmatlari Vatanimizning eng yuksak mukofoti ila e’tirof qilindi.
Mirumar Asadov 1927 yil Samarqandda tug‘ilgan. 1939 yil milliy hunarmandchilik maktabining ochilishi uning kelajak taqdirini belgilab qo‘ydi. Sharq me’moriy madaniyatining noyob namunasi bo‘lmish Sherdor madrasasida o‘quv kurslarining ochilishi diqqatga sazovor hodisadir. Shu kunlardagi ta’mir ishlarida uning o‘g‘li – Samarqandning mumtoz ta’mir maktabi an’analarida ta’lim olgan, amaliyotdagi ustalardan biri Sodiq Asadovning ishtirok etishi ham ramziy ahamiyat kasb etadi.
Mirumar Asadovning o‘zi ham nasliy ta’mirshunoslar sulolasidan. Aynan milliy hunarmandchilik maktabiga uning bobosi, xalqda Abdulavaz oqsoqol deb chaqirishgan mashhur usta yuborgan. Lekin o‘z davrining eng dong‘i ketgan ta’mirshunoslaridan biri, buxorolik usta Shirin Murodovning mazkur maktabga taklif etilishi Mirumar Asadov uchun haqiqiy taqdir tuhfasi bo‘lgan.
Bu insonning ajoyib iqtidori va qobiliyatlarining isboti o‘rnida Buxoro amirining shaxsan o‘zi mas’uliyatli ishlarni unga topshirganligini aytish joiz, zero, sharq hukmdorlari har doim alohida zavqiy va badiiy didi bilan ajralishgan.
Ikkinchi jahon urishi boshlanishi bilan, Samarqandga Moskvadan badiiy institut ko‘chirib o‘tkazilgan. Ushbu oliygoh mutaxassislari bo‘lajak samarqandlik ta’mirshunoslar ta’limida ishtirok etishgan. Mirumar Asadovning shaxsiy xotiralariga ko‘ra, u moskvalik mutaxassislardan chizmachilik, rassomchilikdan bebaho bilimlar olgan. Bo‘lajak ta’mirshunos uchun mazkur ma’lumotlar, shubhasiz, foydali va muhim bo‘lgan. Biroq, faqat usta Shirin Murodovgina bo‘lajak ustalarga amaliy ko‘nikmalar va kasb sirlarini ochib bergan.
O‘tgan asrning 40-yillari Mirumar Asadov hamda Samarqand ta’mirshunoslik maktabining bir nechta o‘quvchilari usta Shirin Murodov bilan birgalikda Toshkentga borishadi va O‘zbekistonning ikkita muhim ob’yektlarini milliy uslubda bezashda ishtirok etishadi. Bu – Alisher Navoiy nomidagi opera va balet hamda Muqimiy nomidagi teatrlari edi. Ushbu san’at saroylaridagi ganch o‘ymakoraligi va koshin bezaklari – samarqandlik usta-ta’mirshunoslar ijodining namunasidir.
O‘tgan asrning 60-yillari taqdir Mirumar Asadovni Dushanbega yo‘llaydi. Mahalliy oqsoqollar samarqandlik fuqaro ta’mirshunosligini bilib qolib, uni o‘zlarinnig eng hurmatga sazovor madaniy ob’yektlarini tiklashga taklif etishadi. Mirumar Asadov xususan, Sadriddin Ayniy maqbarasi, Panjikentdagi Rudakiy maqbaralarini ta’mirlashda ishtirok etgan. Eng qiziq jihati shundaki, Asadovdan avval mazkur ob’yektlarni ta’mirlash ustida, asosan, Leningraddan taklif etilgan ovrupalik ustalar shug‘ullanishgan. Ular, hatto yuqori sinf mutaxassislari bo‘lib ham, mohiyati, ranglari va sharq bezak sayqalining barcha nozik jihatlarini yetkazib bera olishmagan.
Mustaqillik yillari usta ter to‘kkan birinchi ahamiyatli ob’yekt – Buxoro viloyatidagi Bahovuddin Naqshbandiy maqbarasi bo‘lgan. Deyarli, vayron qilingan va o‘zining tarixiy qiyofasini yo‘qotgan maqbara hukumatning maxsus qaroriga muvofiq ta’mirlangan. Bugun ushbu maqbara nafaqat dong‘i ketgan ma’naviy markaz, balki sharq me’morchiligining betakror mohiyatini o‘zida jam etgan nozik me’moriy namunaga aylangan. Bunda samarqandlik ustaning ham hissasi bor.
Ushbu ob’yektdagi yorqin ishidan so‘ng Mirumar Asadov, deyarli barcha muhim qadimiy yodgorliklarda xizmat qilib, ularning barchasi hukumat nazoratida tiklangan. Ganch, koshin, toshga o‘yish ustasi sifatida uning iqtidori Imom al-Buxoriy maqbarasi, Registon me’moriy majmuasi, Bibi xonim masjidi, Go‘ri Amir maqbarasi, Shohi Zinda memorial majmuasi, Hazrati Hizr masjidi kabi ob’yektlarda gavdalangan. Mazkur ma’naviy madaniyat va me’moriy yodgorliklarni tiklashda o‘z hissasini qo‘shganligi uchun 1996 yil sobiq Mirumar Asadovga O‘zbekiston Qahramoni yulduzi topshirilgan.

Hunarmand uyushmasi > News > O’zbekiston qahramonlari > Asadov Mirumar is a master craftsman awarded with the Gold Star of the hero of Uzbekistan
Asadov Mirumar is a master craftsman awarded with the Gold Star of the hero of Uzbekistan
One of the brightest representatives of the Samarkand repair Science School, Mirumar Asadov, was the first master, awarded the Gold Star of the hero of Uzbekistan. Thanks to its talent, it revitalized new life by creating monuments that have become the most famous architectural monuments of the Eastern Renaissance, which today amazes tourists. The services…
One of the brightest representatives of the Samarkand repair Science School, Mirumar Asadov, was the first master, awarded the Gold Star of the hero of Uzbekistan. Thanks to its talent, it revitalized new life by creating monuments that have become the most famous architectural monuments of the Eastern Renaissance, which today amazes tourists. The services of this person were recognized by the highest award of our motherland.
Mirumar Asadov was born in Samarkand in 1927. The opening of the National School of crafts in 1939 marked his future fate. The opening of training courses in Sherdor madrasa, a unique example of Oriental architectural culture, is a notable phenomenon. The participation of one of the Masters in the practice, Sadiq Asadov, who was educated in the traditions of the Classical School of repair of Samarkand, in the repair work of these days also plays a symbolic role.
Mirumar Asadov himself is from a hereditary dynasty of repairmen. It was to the National School of crafts that his grandfather sent a famous master, whom the people called Abdulavaz elder. But the invitation of one of the most spoiled repairmen of his time, the Bukharan master Shirin Murodov, to this school was a real line of fate for Mirumar Asadov.
It is worth saying that in place of proof of this man’s amazing talents and abilities, the Emir of Bukhara personally handed over responsible Affairs to him, after all, the rulers of the East have always parted with a special taste of pleasure and art.
With the beginning of the Second World War, Samarkand was moved from Moscow to the Art Institute. Specialists of this high school participated in the education of future Samarkand repairmen. According to the Personal Memoirs of Mirumar Asadov, he received invaluable knowledge from Moscow specialists from drawing, painting. For the future repairman, this information is undoubtedly useful and important. However, only master Shirin Murodov revealed practical skills and secrets of the profession to future masters.
In the 40s of the last century, Mirumar Asadov and several students of the Samarkand School of repair science, together with master Shirin Murodov, go to Tashkent and participate in the decoration of two important objects of Uzbekistan in the national style. It was the Opera and ballet named after Alisher Navoi and the theater named after Muqimi. The ganch carving and tin decoration in these art palaces are examples of the work of Master – repairmen from Samarkand.
The 60s of the last century fate sends Mirumar Asadov to Dushanbe. The local elders learn about the Samarkand civil repair science and invite him to restore the most revered cultural objects of their nation. Mirumar Asadov was notably involved in the renovation of Sadriddin Ayniy’s mausoleum, Rudakiy’s mausoleum in Panjikent. The most interesting thing is that before Asadov, European Masters, invited mainly from Leningrad, were engaged in the repair of these objects. They were not able to deliver all the subtleties of Essence, colors and Oriental decorative polish, even as upper-class specialists.
The first significant object that the master ter shed of the years of independence was the mausoleum of Bahawuddin Naqshbandi in Bukhara region. Almost destroyed and losing its historical appearance, the mausoleum was renovated in accordance with a special decision of the government. Today, this mausoleum has become not only a spiritual center from which dongy went, but also a delicate architectural example, which embodied the unique essence of Oriental architecture. In this, the Samarkand master also has a contribution.
After his brilliant work on this object, Mirumar Asadov, serving in almost all important ancient monuments, all of which were restored under the control of the government. His talent as a master of Ganch, koshin, stone carving is embodied in objects such as Imam al-Bukhari mausoleum, Registan architectural complex, Bibi khanim mosque, Ghouri Amir mausoleum, King Zinda memorial complex, Hazrati Hizr mosque. For his contribution to the restoration of this spiritual culture and architectural monuments, the former Mirumar Asadov of 1996 was awarded the star of the hero of Uzbekistan.