Hunarmand uyushmasi > Yangiliklar > Yangiliklar > “Hunarmand” uyushmasi tomonidan yana bir yangi Hunarmandchilik markazi Qashqadaryo viloyati Qarshi shahrida  barpo etilmoqda
“Hunarmand” uyushmasi tomonidan yana bir yangi Hunarmandchilik markazi Qashqadaryo viloyati Qarshi shahrida  barpo etilmoqda
Hunarmandchilik sohasida amalga oshirilayotgan muhim yo‘nalishlardan biri xalq hunarmandchiligi va ijodiy an’analar keng rivojlangan shahar va tumanlarda hunarmandchilikni rivojlantirish markazlari tashkil etilganligidir. Barchamizga ma’lumki, markazlarni tashkil etishdan maqsad, yurtimizga tashrif buyuruvchi sayyohlarga milliy hunarmandchiligimiz haqida ma’lumot berish, targ‘ib qilish, yoshlarni hunarga o‘rgatishdan iborat. Bundan tashqari, bu kabi markazlar xalq amaliy san’atini asrab-avaylash, milliy hunarmandchiligimizni rivojlantirish…
Hunarmandchilik sohasida amalga oshirilayotgan muhim yo‘nalishlardan biri xalq hunarmandchiligi va ijodiy an’analar keng rivojlangan shahar va tumanlarda hunarmandchilikni rivojlantirish markazlari tashkil etilganligidir. Barchamizga ma’lumki, markazlarni tashkil etishdan maqsad, yurtimizga tashrif buyuruvchi sayyohlarga milliy hunarmandchiligimiz haqida ma’lumot berish, targ‘ib qilish, yoshlarni hunarga o‘rgatishdan iborat. Bundan tashqari, bu kabi markazlar xalq amaliy san’atini asrab-avaylash, milliy hunarmandchiligimizni rivojlantirish va kelajak avlod uchun saqlash, usta hunarmandlardan bu sohaning sir-asrorlarini yoshlarga o‘rgatishiga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 17-noyabrdagi “Hunarmandchilikni yanada rivojlantirish va hunarmandlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5242-son farmoni qabul qilingunga qadar O‘zbekistonning 4 ta hududida bor yo‘g‘i 13 ta markaz faoliyat ko‘rsatib kelgan bo‘lsa, bugunga kelib, respublikaning 14 ta hududida jami 78 ta hunarmandchilik markazlari qurilib, ularda 5 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratildi. “Hunarmand” uyushmasi tomonidan yana bir yangi Hunarmandchilik markazi Qashqadaryo viloyati Qarshi shahrida  barpo etilmoqda.Ushbu markazning ishga tushirilishi yana ko‘plab fuqarolarni , yoshlarni xotin-qizlarni hunarga jalb etib  bandligini ta’minlashda o‘z ifodasini topadi.

Hunarmand uyushmasi > News > Yangiliklar > Another new Craft Center is being built by the” Craftsman ” Association in Qarshi, Kashkadarya region
Another new Craft Center is being built by the” Craftsman ” Association in Qarshi, Kashkadarya region
One of the important directions pursued in the field of handicrafts is the establishment of Centers for the development of crafts in cities and districts, where folk crafts and creative traditions are widely developed. As we all know, the purpose of organizing centers is to educate, promote, teach young people about our national crafts to…
One of the important directions pursued in the field of handicrafts is the establishment of Centers for the development of crafts in cities and districts, where folk crafts and creative traditions are widely developed. As we all know, the purpose of organizing centers is to educate, promote, teach young people about our national crafts to tourists visiting our country. In addition, such centers serve to preserve folk applied art, develop our national crafts and preserve them for the future generation, from master craftsmen to teach young people the secrets of this field.
Until the adoption of Decree PF-5242 of the president of the Republic of Uzbekistan “on measures for the further development of crafts and the comprehensive support of artisans”of November 17, 2017, only 13 centers were operating in 4 regions of Uzbekistan, while today, a total of 78 craft centers were built in 14 regions of the Republic, creating more than 5 thousand new jobs. Another new Craft Center is being built by the “Craftsman” Association in the city of Qarshi, Kashkadarya region.The launch of this center again finds expression in the employment of many citizens , young people, by engaging women in the trade.