Hunarmand uyushmasi > Yangiliklar > Xalqaro festivallar > 2022 yili Buxoro shahrida “Xalqaro zargarlik va zardo‘zlik festivali”, tadbir doirasida kashtado‘zlik san’ati festivali ham tashkil qilingan edi
2022 yili Buxoro shahrida “Xalqaro zargarlik va zardo‘zlik festivali”, tadbir doirasida kashtado‘zlik san’ati festivali ham tashkil qilingan edi
Ma’lumot oʻrnida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 29 apreldagi PQ-5098-sonli qaroriga asosan 2022 yilning 21-24 may kunlari Buxoro shahrida “Xalqaro zargarlik va zardo‘zlik festivali”, tadbir doirasida kashtado‘zlik san’ati festivali ham tashkil etilgan edi. Festivalda Respublikamizning barcha hududlaridan 288 nafar hunarmand, shulardan 110 nafar zargar, 37 nafar zardo‘z, 44 nafar kashtado‘z, 97 nafar boshqa yo‘nalishlarida faoliyat…
Ma’lumot oʻrnida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 29 apreldagi PQ-5098-sonli qaroriga asosan 2022 yilning 21-24 may kunlari Buxoro shahrida “Xalqaro zargarlik va zardo‘zlik festivali”, tadbir doirasida kashtado‘zlik san’ati festivali ham tashkil etilgan edi. Festivalda Respublikamizning barcha hududlaridan 288 nafar hunarmand, shulardan 110 nafar zargar, 37 nafar zardo‘z, 44 nafar kashtado‘z, 97 nafar boshqa yo‘nalishlarida faoliyat olib borayotgan hunarmandlar ishtirok etgandi.
Nufuzli tadbirda 58 ta davlatdan 221 nafar xorijlik ishtirokchi, shulardan 112 nafar hunarmand, 9 nafar faxriy mehmon va 4 nafar yuqori martabali mehmonlar qatnashgan edi. O‘zbekistonda ilk bor o‘tkazilgan Xalqaro zardo‘zlik va zargarlik festivali arafasida nufuzli xalqaro tashkilot – Butunjahon hunarmandlar kengashi prezidenti Saad al-Kaddumiy tomonidan Jahon Hunarmandlar Kengashining qadimiy Buxoro shahriga Jahon hunarmandlar shahri maqomi berilgani to‘g‘risidagi sertifikat topshirilgan edi.

Hunarmand uyushmasi > News > International festivals > In 2022, the “International Festival of jewelry and Zoroastrianism”, the festival of embroidery Arts, was also organized in Bukhara
In 2022, the “International Festival of jewelry and Zoroastrianism”, the festival of embroidery Arts, was also organized in Bukhara
According to the decree of the president of the Republic of Uzbekistan dated April 29, 2021 PQ-5098, on may 21-24, 2022, the “International Festival of jewelry and Zoroastrianism” was organized in Bukhara, as part of the event. The festival was attended by 288 artisans from all regions of the republic, among them 110 jewelers, 37…
According to the decree of the president of the Republic of Uzbekistan dated April 29, 2021 PQ-5098, on may 21-24, 2022, the “International Festival of jewelry and Zoroastrianism” was organized in Bukhara, as part of the event. The festival was attended by 288 artisans from all regions of the republic, among them 110 jewelers, 37 Zoroastrians, 44 chestnuts, 97 artisans working in other directions.
The prestigious event was attended by 221 foreign participants from 58 countries, among which 112 artisans, 9 guests of honor and 4 high-ranking guests. On the eve of the international Zoroastrian and jewelry festival, which was held for the first time in Uzbekistan, a certificate was issued by the president of the World Council of artisans Saad al – Kaddumiy, a prestigious international organization, that the ancient city of Bukhara was granted the status of a world city of artisans.